Vizuálně zajímavé fotky fungují jako magnet – přitáhnou čtenáře a povýší vaše články o spoustu pater. Platí to u novin, webu i blogu. Přitom stačí vytáhnout z kapsy vlastní mobil. A je to s ohledem na autorská práva dokonce ideální řešení.
Byly doby, kdy jsem s sebou na rozhovory i všemožné kulturní či sportovní akce napříč vesnicí tahala velkou brašnu s foťákem. Obsahovala digitální zrcadlovku, tři různé objektivy, náhradní baterky, náhradní karty, nabíječky a kdo ví, co ještě. Byla objemná a těžká. Vypadala jsem sice jako poloprofesionální fotoreportér, ovšem jen naoko – fotografem ani fotoreportérem jsem se nikdy být necítila. Můj obor je psaná novinařina, focení se přidružilo jako nutný doplněk, protože na vesnici můžete těžko tvořit systémem, který používají v profesionálních redakcích. Tam se chodí ve dvou – jeden fotí, druhý píše.
Ve vesnických novinách máte jen dvě možnosti, jak se dobrat k fotografiím – buď vám je vyfotí někdo, kdo je na akci/v tématu s vámi, nebo si je vyfotíte vy. (Totéž platí pro web, sociální sítě či blogy.)
A není to nic složitého. Stačí se držet jednoduché strategie. Dělám to taky tak.
V naprosté většině případů si vystačíte s vlastním mobilem. Samozřejmě platí, že je dobré si být vědom kvalit vlastního telefonu. Ne každý mobil fotí dobře. Je fajn mít přístroj, na který je ve fotoohledu spoleh – víte, že udělá snímky v dostatečném rozlišení. V novinách, které už léta chystám, jsme si nastavili pravidlo – ideální je rozlišení alespoň 1200 pixelů na šířku.
Ne vše, co vyfotíte, je ok na první dobrou. Udělejte si více verzí, více snímků na jedno téma, ať máte z čeho vybírat. Zkuste se na předmět vašeho zájmu podívat zblízka – fotky z dálky, kde není pořádně nic vidět, jsou nezajímavé. Mnohem přitažlivější je být u toho. Nebojte se přijít s mobilem opravdu na dosah dění či předmětu.
Mobily umožňují jednoduchou, přitom efektivní úpravu fotek – automatické korekce i manuální doladění snímku (můžete jej celý zesvětlit, tónovat, oříznout a tak dále). A teprve pak použít. Vyzkoušejte, co váš mobil svede. Najděte si styl, který vám sluší. Upravovat můžete samozřejmě také v počítači, aniž byste k tomu museli shánět extra aplikace – stačí snímek otevřít ve fotkách a podívat se, jaké možnosti vám menu nabízí. Základní nabídku úprav už dnes najdete vážně všude.
Pokud bude váš snímek ještě cestovat virtuálním světem, než se uvelebí na správné papírové či webové stránce, dohlédněte na to, ať doputuje v celé své kráse. Mnohé messengery jej objemově zmenší, tím mu uberou na kvalitě. Pokud jej posíláte jako přílohu e-mailem, dejte si pozor, abyste jej zmenšili jen úměrně (nebo vůbec, záleží na předchozí velikosti a na nastavení vašeho mailu – na velkou fotku dokáže odeslat), případně využijte některé z bezplatných úložišť. Já nejčastěji volím free cestu přes wetransfer.com.
Podtrženo, sečteno: pěkná mobilfotka není věda. Zkuste to.
A moje extra doporučení zní: máte v mobilu pěknou fotku vaší vesnice? Pošlete ji e-mailem v kvalitním rozlišení do redakce vašich obecních novin. Připište své jméno, místo, kde snímek vznikl, a ideálně i název, který byste obrázku dali vy.
A pak mi dejte vědět, jestli vám ji otiskli nebo vystavili na sociální sítě. A zda jste z toho měli nefalšovanou autorskou radost.
Vaše Jana