Telata-dvojčata, což se ve zvířecí říši vidí málo.
Čápi bílí – náš evergreen. Jaro co jaro se vracejí do hnízda na sloupu jedné z našich frekventovaných křižovatek a místní jsou tak šťastní, když je zase vidí.
A posledně třeba bobři evropští. Řádí u naší řeky i poblíž obydlí v sousední vesnici, díky fotopasti je tam i vyfotili.
Zvířecí říše je skvělou zásobárnou témat. Vděčných, milých a poutavých.
Stačí se rozhlédnout.
Když v hlavě projíždím svůj pomyslný archiv článků, psala jsem o mnoha zvířatech a taky o lidech, kteří se u nás ve vsi zvířatům věnují. O dámě, která chová málo obvyklé a hodně žádané plemeno psů. O chovateli holubů, posílá je na trasy dlouhé stovky kilometrů a oni se mu opravdu povětšinou vrátí zpátky do holubníku – pokud si na nich cestou nesmlsne nějaký dravec. O chovatelích králíků, kteří s nimi jezdí na výstavy. O myslivcích, kteří se v zimě snaží marně zabránit tomu, aby lidé nestrkali do krmelců, co nemají. O včelařích. O rybářích. O koňácích, kteří žijí pro zdejší sportovní jezdecký klub.
Vsadím se, že když se rozhlédnete, najdete mezi sousedy iks podobných příběhů. Člověko-zvířecích.
Mám je ráda. Dobře se píšou, dobře se fotí. Dobře se čtou.
Jak na ně?
Moje přístupy jsou v základu dva: zpravodajství a příběhy.
U zpravodajství si vystačím s informacemi, které má obsahovat klasická zpráva: kdo, co, kdy, kde a proč se stalo. V textu o čapím návratu tedy bude, že se čápi bílí vrátili v půlce dubna do svého hnízda jako každoročně a že to i letos místní potěšilo.
Stačí vedle sebe naservírovat podstatná fakta, v ideálním případě je proložit přímou řečí – třeba citací starosty nebo někoho z obyvatel, kteří řeknou, jakou z toho mají radost.
Docela často a moc ráda k tomu přidávám i postřehy odborníků – zoologa nebo veterináře, který se daným druhem zabývá a nabídne přidanou hodnotu, kontext. Vysvětlí, jak a proč se daný jev děje. Proč se čápi vracejí na jedno místo, jak do něj trefí, kdy a proč odlétají, jak vědí, kdy mohou přiletět, aniž by zmrzli a tak podobně. Tahle odborná moudra se vždycky snažím podat co nejjednodušeji, obyčejným jazykem a svěže. Taky je velmi často postavím vedle původní zprávy a napíšu je formou rozhovoru = otázka, odpověď. A když na to nemáte čas, prostor ani chuť, klidně můžete pár vět odborníka zakomponovat do původní zprávy, že se vrátili čápi.
No a pak je tu druhá cesta. Moje oblíbená. Mnohem poetičtější. Hravější. Příběh.
Můžete v něm víc vyprávět a mazlit se s češtinou. Profesionálové v novinách tomuhle žánru říkají story nebo počeštěle storka.
Když na to jdu přes příběh, soustředím se nejen na informace, ale i na emoce. Věnuju čas člověku, který mi o svém zvířecím parťákovi vypráví. Ptám se nejen na kdo, co, kdy, kde, proč, ale i jak se u toho cítí, jak to vnímá, jak to vidí, proč to dělá, co mu to dává. Chci, ať z toho čiší city, pocity, dojmy. Chci čtenáře vtáhnout a přesvědčit, že ti, o nichž mu vyprávím, stojí za to. Že si zaslouží, aby se o nich psalo.
Sahám po expresivnějších výrazech, vyzobávám jen to nejzajímavější, vyprávím příběh tak, aby měl pointu. Ale ani tady nezapomínám na to podstatné: informace.
Zkuste si to.
Najděte si zvířecí téma, promyslete, jak by mohlo zafungovat, a jděte mu naproti. Jaro přeje mláďatům, tak si vyhlédněte to nejrozkošnější u vás a řekněte o něm ve vašich obecních novinách.
Ať vám to píše. Jaro nejaro.
Vaše Jana