Zpráva roku: ženský cyklus má vliv i na psaní. A co muži?!

Napsat solidní článek je někdy pěkná věda. A zatracená dřina. Znáte to? Někdy tam písmena, slova, věty i rozvitá souvětí skáčou samy. A někdy to z vás neleze a neleze.

Dobrá zpráva je, že to má své opodstatnění. A že je vlastně vědecké. Nebo alespoň opírající se o racionální základy. „Rozhodně v tom hrají roli naše hormony. A rozhodně se ženy a muži v tomto směru liší,“ naznačuje Dana-Sofie Šlancarová, autorka projektu Cyklická žena®, proč nám to někdy píše a tvoří samo a někdy to nejde a dře.

Jak jsi na to přišla?
Když jsem skončila vysokou školu a začala pracovat jako překladatelka a korektorka na volné noze, potýkala jsem se právě s touto otázkou – nebo spíš docela zásadním pracovním problémem. Někdy se mi věty sypaly samy, a z toho jsem nemohla u počítače ani vydržet, dělala jsem všechno možné jiné a prokrastinovala ostošest. Výsledkem bylo, že jsem to pak honila po nocích těsně před termínem a nadávala si, že jsem nemožná a neschopná.

O pár let později se mi ale dostala do ruky velmi zajímavá kniha. Jmenovala se Rudý měsíc a napsala ji britská autorka Miranda Gray. Ta kniha byla o tom, že my ženy nefungujeme úplně lineárně, tedy každý den stejně. Miranda v ní tvrdila, že fungujeme v závislosti na našich ženských hormonech a máme čtyři různé fáze, které se nám pravidelně střídají během našeho menstruačního cyklu.

Začala jsem to studovat v praktickém životě a objevila jsem: a) že to funguje a b) že to má vliv i na to, jestli se mi někdy tvoří a píše samo, anebo jestli to dře, dře a dře.

Konkrétně?
Třeba ovulační fáze, tedy ta doba, kdy ve vaječníku dozrálo vajíčko a vejcovody putuje do dělohy a těší se na nějakou tu spermii, tak ta je pro psaní a sezení za počítačem naprosto a zcela nevhodná. V téhle fázi potřebujeme a toužíme po tom být s lidmi, komunikovat, pečovat – a milovat se. Vztahy a pozitivní emoce mají jednoznačně přednost před prací a samotou před obrazovkou počítače.

A pokud chcete vědět, která fáze je naopak pro tvůrčí práci ta pravá, možná vás překvapím: je to fáze premenstruační, kterou většina žen i mužů nesnáší. V téhle fázi jsou ale ženy zaměřené opět na práci, chodí jim spousta nápadů, mají takový ten dokončovací drajv – a psaní jim jde jedna radost.

Miranda Gray napsala většinu svých knih právě v premenstruační fázi – a já ty svoje z větší části taky!

„Žena je tvůrčí každý den, ale pokaždé jinak,“ připomíná Dana-Sofie Šlancarová.

Tvůrčí potenciál žen tedy ovlivňuje menstruační cyklus, který Miranda Gray dělí na čtyři fáze: dynamickou, ovulační, premenstruační a menstruační. Jak se v nich my, ženy, lišíme?
Žena je tvůrčí každý den, ale pokaždé jinak.

Vezměme to od fáze premenstruační. V té jde ženě téměř všechno tvořivé. Psát, kreslit, tančit, pracovat na zahradě, vařit, tvořit rukama – háčkovat, plést, aranžovat, prostě co vás napadne. Navíc jí chodí skvělé nápady a výborně funguje intuice.

Vezi menstruační potřebuje žena fyzicky odpočívat, ale dokáže se napojit na svůj vnitřní kompas a snít, čili na úrovni podvědomí vytvářet svou budoucnost. A to je věc, o které ženy moc nevědí a jen málo ji využívají.

Po menstruaci přichází fáze zvaná dynamická, biologicky předovulační. V té to ženám skvěle myslí, jsou akční a zaměřené na práci. Baví je začínat spoustu věcí, pouštět se do nových projektů, multitaskovat – a moc jim nejde dokončovat. Tvorba vypadá tedy tak, že toho hafo rozděláme, a minimum dokončíme – ale jsme šťastné a blažené, čím víc se toho za ten den událo.

No a ve fázi ovulační, je naše ženská tvorba zaměřena hodně na vztahy a péči – o partnera, o děti, o domácnost, o sebe samou, ale taky třeba o klienty nebo spolupracovníky.

Já vždycky říkám, že když žena ví, v jaké fázi je jak tvořivá, a respektuje to, jede podle toho, tak pak jí to i skvěle jde, je efektivní, baví ji to, má výsledky a je šťastná a spokojená. Jestli vás zajímá ještě detailněji, jak konkrétně jsou ženy tvořivé ve které fázi, píšu o tom v knize Návod na ženy.

Je některá ze zmíněných fází netvůrčí? Nevhodná ke psaní textů?
Určitě žádný čas není „rozhodně nevhodný“. Žena je schopna v jakékoli fázi měsíce vykonávat jakoukoli činnost, ale ideální je, pokud k ní přistupuje podle svých aktuálních „zesílených schopností“ odpovídajících dané fázi, jak tomu říká Miranda.

Čili dejme tomu, že píšu článek. Začnu s ním ve fázi menstruační, protože v té mám hluboké vhledy, takže budu vědět, jestli to téma je fajn, a promyslím si, jak k němu celkově přistoupit. Ve fázi dynamické bude ideální, když si budu sbírat faktické podklady z různých zdrojů. Ve fázi ovulační bude naprosto nejlepší se vydat za lidmi a doplnit si od nich, co mi chybí nebo s nimi navázat vztahy, které mi pomůžou článek, text, knihu dostat dál mezi čtenáře. Ve fázi premenstruační můžu sednout k počítači a z jedné vody načisto článek napíšu. Raz dva tři – a je hotovo. Prostě to plyne, prostě to teče.

V tomhle ohledu to ženy mají úplně geniální, protože ke všem věcem – a nemusí to být jenom tvorba – můžou přistupovat v rámci svého měsíčního cyklu z různých úhlů pohledu a opečovat je různými způsoby, které se vzájemně doplňují. Tohle muži nemají.

Praktická pomůcka pro muže – když neví, jak na ženu, napoví mu cyklický magnet.

Co když nemám čas dělat něco celý měsíc – musím mít hotovo ze dne na den, ale moje fáze mi nepřeje. Máš na to nějaký trik?
Finta č. 1: Pokud mám dost času si psaní naplánovat, tak si ho naplánuju na premenstruační fázi.

Finta č. 2: Pokud jsem v dynamické fázi, uspokojím potřeby této fáze například sběrem dat, logickým a analytickým promýšlením tématu, děláním si stručných poznámek – a pak se zkusím přimět do psaní textu jako takového. V této fázi nám funguje disciplína.

Finta č. 3: Ve fázi ovulační na sebe použiju obezličku, že když ten článek co nejrychleji napíšu, pak si dopřeju kafíčko s kámoškou, pokec s kolegy, nákup ve městě – pokud teda zrovna není PES 5 – dám si něco sladkého a tak. Zkrátka se odměním něčím, co naplní potřeby mé ovulační fáze.

Finta č. 4: Jestliže jsem premenstruační, není co řešit. Budu apelovat zejména na svou potřebu dokončovat – a ono se to bude psát samo. Pokud se mi zasekly nápady, pomůže procházka nebo sprcha nebo vana – což platí v kterékoli fázi.

Finta č. 5: A jestliže jsem ve fázi menstruační a jsem fakt chcíplá a nic se mi nechce, dám si šlofíka a do psaní se pustím potom. Většinou se stane, že mi právě v takovém tom snění-bdění přijdou zajímavé nápady, proto mívám neustále po ruce tužku nebo mobil, abych si je zapsala.

Prozradím ještě svou top fintu pro tuto fázi: bed-office, neboli práce z gauče. Aplikuje ji už spousta žen a nemůžou si ji vynachválit. Spočívá v tom, že se od pracovního stolu přesunete na gauč, přikryjete se hřejivou měkoučkou dekou, uvaříte si/necháte si uvařit čajík – a pracujete v této poloze. A když se vám chce spát, prostě si na chvilinku zdřímnete a pokračujete. Zdá se to být absurdní, ale moje zkušenost je, že v této fázi přesně víme, co je zásadní a co je důležité, a co ne, takže většinu úkolů vyřešíte za mnohem kratší čas než v těch ostatních fázích, kdy si s nimi hrajete a vyšperkováváte je a…

Co muži? Jak tvoří oni?
Podle vědeckých výzkumů mají muži taky cykly, a to hned několik. Ty jejich mužské hormonální jsou mnohem mnohem rychlejší než u žen, takže pak se muži zdají lineární. Hormony jim kolísají ne několikrát do měsíce, ale několikrát za den.

Pak je také dokázáno, že muži se vždycky nacházejí ve stejné fázi jako jejich žena – manželka, partnerka, milenka nebo jiná blízká žena, s níž jsou v blízkém kontaktu. Stačí, aby žena byla premenstruačně napruzená, a hned to chytí taky. Ale stejně tak ochotně většinou chytají i tu milou jemnou něžnou ovulační náladu – schválně to chvíli pozorujte, dáte mi určitě za pravdu.

Krom toho jsou všichni lidé bez ohledu na pohlaví nebo věk v cyklech ročních: jaro, léto, podzim, zima. A stejně tak mají všichni lidé i cykly životní.

Co bys tedy mužům doporučila – kdy psát?
Co mám zkušenost s muži-psavci, tak těm většinou funguje disciplína: dát si termín, do kdy musí být hotovo, a vyhradit si během dne pravidelně nějaký čas, kdy se této tvůrčí práci věnují. Většina z nich se do toho pouští ráno, kdy mají nejvíc energie. Zatímco většina žen se do toho pouští večer, když děti usnou a je konečně klid.

Mužům můžu také doporučit osvědčenou věc – pokud potřebují na svou tvorbu zpětnou vazbu, ať se obrátí na svou/nějakou ženu v době její premenstruační fáze. Je to krapet rizikové, zejména ze začátku, protože muž musí trochu překousnout své ego a vztahovačnost, ale vyplatí se to. Žena v této fázi má totiž naprosto přesně fungující zesílenou schopnost vidět, co je kde špatně. Znám mnoho úspěšných podnikatelů, kteří chodí se svými novými nápady za svou ženou, a to právě v premenstruační fázi. Ze začátku se hádali, ale pak se to srovnali a dnes z toho těží oba. On dostane zásadní informace, co se v projektu může po…, a ona je šťastná, že mohla svou premenstruační kritičnost využít pozitivním způsobem.

Má smysl i pro muže, aby se učili o ženské cykličnosti?
Ano, ano, ano!!! Vysvětlím to naprosto logicky: ženské hormony se mění každý den. Každý den je tedy žena jiná. A každý den má tedy jiný vliv na svoje okolí, na lidi ve svém okolí, na muže ve svém okolí.

A když muži vědí, v jaké fázi žena zrovna je, co ji baví dělat, co jí jde a co ji naopak vytočí, mají na ni „návod“, a pak spolu žijí mnohem harmoničtěji ve všech směrech. Platí to nejen v partnerství, ale i ve vztazích pracovních.

Není tohle jen ideál? Funguje to v praxi?
Jasně. Dám konkrétní příklad. My jsme před nějakou dobou vytvořili ke knize Návod na ženy takovou zhuštěnou verzi, kosočtvercový cyklický magnet, který se dá dát na ledničku nebo na pracovní stůl a žena jím otáčí podle toho, v jaké fázi zrovna je. No a naše úžasná cyklická lektorka Daniela Krušinská Trudičová si tento magnet přinesla i do svého zaměstnání do Slovenské spořitelny – ano, korporát! Její spolupracovníci se nějakou chvíli dívali trochu nedůvěřivě, ale jakmile pochopili principy ženské proměnlivosti, ráno se vždycky podívali na magnet a podle toho nosili kávičku nebo čajík, anebo rovnou řadu úkolů k vyřešení. Ke spokojenosti své i Danky.

Moje osobní zkušenost navíc je, že většina mužů opravdu chce ženám porozumět, a když dostane jasný a přehledný návod, rádi ho aplikují.

Co bys popřála mužům i ženám do nového roku?
Já bych přála nám všem, abychom začali víc věřit sami sobě. Svému tělu, své proměnlivosti, ať už je ženská nebo mužská, své intuici, svému vnitřnímu hlasu, svému vnitřnímu kompasu.

Přála bych nám, abychom byli víc ve své tvorbě svobodní a míň dělali to, co se „musí“.

A přála bych nám, aby rok 2021 byl pro každého z nás plný láskyplných dobrodružství, naplněných vztahů, hojnosti, která k nám teče proudem, protože si ji všichni zasloužíme, a taky aby to byl rok skvělých a hlavně realizovaných nápadů! Ať nám to píše, ať nám to tvoří!

I fenky jsou prý cyklické. Dvanáctiletá kříženka Čerňucha o tom svou člověčí kamarádku denně ujišťuje.

Dana-Sofie Šlancarová – zakladatelka projektu Cyklická žena® a propagátorka ženské cykličnosti, spisovatelka a nakladatelka. V roce 2013 spolupřeložila a vydala knihu Mirandy Gray Cyklická žena, která se během krátkého času navzdory svému tabu tématu stala bestsellerem. Následovaly její vlastní knihy, například Návod na ženy (stručný, vtipný a přehledný návod na cykličnost nejen pro muže, který napsala s Erikem Hutterem), Cyklická mapa (praktický nástroj pro poznání ženského cyklu) nebo velmi čerstvě Malá velká cyklická dívka Sára (knížka o cykličnosti pro mladé dámy a jejich rodiče). Její vášní je krom psaní také biohacking, fotografování, cestování a unschooling.

Weby
cyklickazena.cz
provedomyzivot.cz

Knihy
Cyklická žena: https://provedomyzivot.cz/produkt/cyklicka-zena/
Návod na ženy: https://provedomyzivot.cz/produkt/navod-na-zeny/
Malá velká cyklická dívka Sára: https://provedomyzivot.cz/produkt/mala-velka-cyklicka-divka-sara/

Cyklické magnety
https://provedomyzivot.cz/kategorie-produktu/magnety/

Mým životem je novinařina. Nejradši píšu o věcech, které mám pod okny – léta dělám vesnické noviny. Jsem autorkou ebooku Vesnické noviny snadno a čtivě . Ráda se podělím o své tvůrčí know how, aby se vaše obecní noviny hladce rodily a dobře četly. Můj příběh najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.