Být aktuální. Jde to!

Česko žije koronavirem. Média jeho název skloňují stokrát denně na všechny způsoby. Taky už vás napadlo, zda a jak stejné téma zpracovat do vašeho zpravodaje?

Patří vůbec aktuální témata do radničních novin?

Odpověď je jednoduchá. Jednoznačně ANO, má to ovšem své obvyklé ALE!

Témata, která hýbou českými, moravskými a slezskými městy i vesnicemi, do radničních novin patří vždy. VŽDY je ale potřeba zohlednit dvě důležitosti:

  • jak se aktuální problém či trend projevuje u vás v obci,
  • jak často noviny vydáváte.

Hned vám vysvětlím, jak to myslím. A zůstanu u nejpalčivějšího tématu současnosti – koronaviru.

1. Jak je to u nás?

Chcete-li psát o velkém, celospolečenském či aktuálním tématu v obecních listech, je nutné najít správný klíč. Myslím tím takové pojetí problému/tématu, které bude v radničních novinách působit patřičně. A ne jako pěst na oko.

PŘÍKLAD

V případě koronaviru to může být například

  • rozhovor s někým, koho se dotkla domácí karanténa a podělí se s vámi o svůj příběh a emoce
  • rozhovor s ředitelem místní školy, který vysvětlí, co vesnici v následující době čeká, případně jak škola volno zvládla
  • článek opřený o zkušenosti místního lékaře / faráře / provozovatele fitcentra / vedoucího obchodu s potravinami, kteří popíšou, jak se koronavirové prázdniny ve školách odrazily na chodu a návštěvnosti ordinace / farnosti / sportoviště / obchodu
  • a tak podobně.

Vždy ale vezměte v úvahu ještě druhý důležitý faktor:

2. Jak často vaše obecní noviny vycházejí?

Všechny články připravujte s vědomím toho, kdy se doopravdy dostanou k vašim čtenářům.

Píšete měsíčníky? Dvouměsíčníky? Čtvrtletníky, občasníky?

Ve všech případech dobře víte, jak dlouho trvá proces finálního zpracování – kdy musíte mít všechny texty a fotografie, kdy je musíte předat ke zpracování grafikovi (pokud nejste 2 v 1 a neděláte i grafickou úpravu vy sám / sama), kdy je pošlete k tisku, jak dlouho bude tiskárna tisknout, kdy je budete mít vytištěné a kdy se vám je podaří roznést mezi čtenáře.

Z PRAXE

Moje zkušenost je, že nám proces kompletace a finalizace novin trvá s grafičkou i tiskem zhruba týden až deset dní. Ale to už musím mít všechny texty je finální podobě.

Při samotném psaní si musím umět spočítat nejen to, jestli psát v budoucím či minulém čase (škola bude zavřená / je zavřená / byla zavřená), ale především si uvědomit, jestli zvolené téma bude tou dobou ještě vůbec aktuální. A podle toho se mu věnovat, nebo jej nechat být.

PŘÍKLAD

Zmíněný koronavirus v Česku ještě pobude, ale situace okolo něj se mění z hodiny na hodinu. Udávat například číslo, kolik lidí je ve vaší vesnici aktuálně v karanténě, je zbytečné – v době, kdy noviny dostanou lidé, bude vše jinak.

Oproti tomu popsat příběh konkrétní rodiny, která si kvůli izolaci užila své, nebo naopak sedláka, který je díky svému hospodářství soběstačný a ještě dokáže zásobit mlékem, tvarohem či masem pár lidí z okolí, lze vyprávět, i když už bude situace jiná.

Přeju vám pevné zdraví a spoustu tvůrčí inspirace. Život okolo nás je jí plný.

Jana Fabianová

Mým životem je novinařina. Nejradši píšu o věcech, které mám pod okny – léta dělám vesnické noviny. Jsem autorkou ebooku Vesnické noviny snadno a čtivě . Ráda se podělím o své tvůrčí know how, aby se vaše obecní noviny hladce rodily a dobře četly. Můj příběh najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.