Sportovci. Téma za odměnu

Parkurový jezdec. Novopečený šéf místního fotbalového klubu. Mladý a nadějný reprezentant málo známé hry jménem korfbal.

Tento měsíc se nám v novinách sešlo hned několik borců naráz. A byla radost o nich psát. Sportovci jsou rozhodně těmi, kterým prostor v obecních zpravodajích náleží.

A nemusí jít jen o vítěze.

Všechny ty poháry, medaile, umístění, přebory, turnaje a mistrovství jsou vždycky vděčným námětem.

Sportovci si prostor ve zpravodajích zaslouží. A zdaleka ne jen ti vítězní.

Důvodů, proč má smysl dát si se sportovními texty práci, je vícero:

  • jsou v nich emoce, takže se dobře píšou,
  • jsou za nimi příběhy, takže se dobře čtou,
  • je v nich inspirace, takže mají přesah.

Když si s tím dá člověk práci, má výsledek šťávu.

Podat je můžete na mnoho způsobů. Jako zprávu, jako rozhovor nebo jako příběh. A skvěle funguje, když přidáte doplňující informace o sportu, o klubu, kontakty, odkazy na web nebo sociální sítě.

Ať se vám s obecními novinami daří tak, jako Matyášovi s korfbalem – detaily o jeho hráčském veleúspěchu v následujícím textu.

Vaše Jana

Korfbalový šampion MM

Starobělan Matyáš Mazour je mistrem Evropy v plážovém korfbale v kategorii do patnácti let. Juniorská reprezentace uspěla počátkem července na šampionátu v Maďarsku, a to rovnou dvakrát.

Tým získal nejprve stříbro v soutěži na umělé trávě, když ho ve finále porazili domácí Maďaři. A Česko jim vzápětí porážku oplatilo, junioři brali ve hře na písku zlato a obhájili tak úspěch výběru svých předchůdců v kategorii U15.

„Korfbal je pro mě střed vesmíru a mistrovství Evropy je nejvíc, kam jsem se mohl dostat,“ raduje se z týmového úspěchu patnáctiletý Matyáš Mazour ze Staré Bělé.

Začalo to ve třetí třídě

S korfbalem, týmovým míčovým sportem, kde spolu v jednom družstvu nastupují holky i kluci, začínal na prvním stupni základní školy. Naplno se mu věnuje od primy na gymnáziu.  Dnes je platným hráčem ostravského Korfbal Klubu TJ Sokol Koblov. „Z každého klubu vybrali pár lidí, kteří jeli na reprezentační soustředění. A tam potom trenér určil, kdo pojede na mistrovství Evropy,“ popisuje, jak se dostal do reprezentačního kádru.

Aby byl připravený, v době covidových omezení si diktoval vlastní tréninkové porce. A právě skvělou fyzickou přípravu u něj trenéři oceňují. „Matyáš dokázal využít covidové přestávky k výraznému posunu v individuální fyzické přípravě, kdy se věnoval jak posilování, tak tréninku vytrvalosti a dynamiky. Díky tomuto mnohaměsíčnímu úsilí se může měřit i s výrazně staršími spoluhráči a KK TJ Sokol Koblov je zařadil i do tréninkové skupiny dospělých, kde získává další zkušenosti,“ říká k tomu Lukáš Filip, trenér A týmu Koblova a také české reprezentace U17.

Holky + kluci = tým

Jak dodává koblovská trenérka a hráčka Kristýna Holubčíková, korfbal je v jednom ohledu unikátní: v týmu hrají společně dívky i chlapci. „Jedná se o smíšený sport a určitě je to výhodou, sportu to dává jiný náboj. Pravidla zaručují stejné podmínky pro vysoké i vzrůstově menší, záleží tedy čistě na šikovnosti hráče. Korfbal v Česku málokdo zná, nehrají ho tisíce lidí, takže dostat se do světa není nemožný cíl a většině se to povede už v mládežnických kategoriích.“

Matyášova zlatá medaile z Maďarska už má čestné místo doma na poličce. Mladý hráč říká, že úspěch je motivující. Korfbal ho ale baví především z jiného důvodu: „Jsem tam kvůli kamarádům, kolektivu. Trenéři, hráči, je to skvělá parta. Každého člověka baví něco jiného. A mě chytl korfbal,“ dodává jednoznačně.
Jana Fabianová

Matyášovi je patnáct. V červenci 2021 úspěšně reprezentoval Česko na juniorském evropském šampionátu ve hře korfbal.

Řekli o Matyášovi

„Má obrovský přínos pro tým. Dokáže plnit zadané taktické úkoly trenéra a upřednostňuje práci pro družstvo a týmový úspěch, což je v korfbalu velmi důležité. Po úspěšném vystoupení v reprezentačním dresu v kategorii do 15 let, ve které již nebude moci pokračovat, si výrazně řekl i o místo v kategorii do 17 let, na jejíž přípravné soustředění byl pozván.“
Lukáš Filip, trenér reprezentace ČR v kategorii U17

„Matyáš je bezkonkurenční, pokud jde o jeho vytrvalost a tvrdou práci nejen na tréninku, ale i mimo něj. Nikdy nic nevzdá. Málokdo v týmu má tak silnou vůli jako on. V zápase kraluje pod košem, zejména na doskoku.“
Kristýna Holubčíková, hráčka korfbalu, trenérka U16 v KK TJ Sokol Koblov

 

Co je to korfbal

Jediná míčová kolektivní hra, ve které spolu nastupují společně muži i ženy. Hraje se na hřišti o rozměrech 40 x 20 metrů, rozděleném na 2 poloviny, kde se dva týmy s osmi hráči (vždy 4 muži a 4 ženy) snaží získat co nejvíce bodů vhazováním míče do obroučky korfbalového koše. Ten je 3,5 m vysoko. Každý koš se počítá jako jeden bod.
Zdroj: wikipedie.cz

Mým životem je novinařina. Nejradši píšu o věcech, které mám pod okny – léta dělám vesnické noviny. Jsem autorkou ebooku Vesnické noviny snadno a čtivě . Ráda se podělím o své tvůrčí know how, aby se vaše obecní noviny hladce rodily a dobře četly. Můj příběh najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.