Hodně fotek a na nich místní. Funkční recept na zpravodaj

B ř e z o v á   Je to vesnice o tisícovce lidí na Uherskobrodsku ve Zlínském kraji. A taky, nebo spíš a především v Bílých Karpatech, jejichž prostorné stráně dávají člověku pocit, že se konečně může pořádně nadechnout.

Lidé se tu na ulici zdraví – každý každého. Dobrý den vám adresují, i když jste úplně cizí.

Domek číslo 115 – březovský skanzen. Obec dům vykoupila a proměnila v místo, které připomíná, jak se v Březové žilo dřív. A slouží jako zázemí místním nejen folklorním spolkům.

A stejně lidský a všímavý je i zdejší přístup ke zpravodaji.

Obecní čtvrtletník, který tu vydávají, není výstřední, ani neudává trendy. A přesto je výjimečný – je plný fotek, na kterých jsou lidé, kteří dělají z Březové Březovou. Myslivci, hasiči, fotbalisti, zdejší folklorní spolky – a to tu mají hned tři –, muzikanti, škola i místní pan farář. Ti všichni pravidelně plní zdejší obecní noviny. A na fotkách, které autoři k článkům přikládají, jsou doopravdy ti, o kterých se v textech píše. Místní.

Z mého pohledu – funkční řešení, jak vzbudit zájem čtenářů.

Proč? Ne všichni mají ve vsi psavce nebo profesionála, který by sypal z rukávu jeden poutavý text za druhým. A fotografie jsou výtečným magnetem. Potvrzuje to i Darina Králíková, pracovnice obecního úřadu v Březové, která má vydávání zdejšího zpravodaje na starosti: „Fotek je v našem zpravodaji opravdu dost. Ne všichni mají zájem číst sáhodlouhé články. Ale fotky je zaujmou a pak třeba přečtou i text, který by jinak přeskočili.“

Březované na mnoho způsobů

A tak jsou stránky zpravodaje v Březové plné tváří malých i dospělých Březovanů – kluci z fotbalového týmu po utkání, myslivci na plese, školáci na lyžáku, hasiči při nácviku evakuace dětí ze školy, děti na karnevalu, folklorní soubory při představení, domácí výuka.

Život zdejší vesnice v obrazech a na mnoho způsobů.

Čím je jedinečný? Počtem fotek – a na nich jsou zdejší lidé.

Nebo třeba vítání občánků – tradice, k níž se spousta vesnic i měst postupně vrací, protože o ni lidé stojí. To březovské z konce roku 2019 přiblížili ve zpravodaji z března 2020 hned na osmi snímcích. A k fotkám, jménům a datům narození nových Březovanů předvídavě přidali poznámku, že vše otiskují se souhlasem rodičů a v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. „Rodiče věděli, že chceme fotky uveřejnit. Kdo nechtěl, svolení nám nedal,“ doplňuje Darina Králíková, která je autorkou fotek z většiny akcí, jež pořádá obecní úřad. „Lidé už jsou zvyklí, že mám foťák v ruce. A aby věděli, že nefotím pro osobní účely, mám na foťáku samolepku obce. Když se jedná o větší akci, kdy jsem zapojená do organizace, fotí pro nás místní zkušený fotograf pan Jurásek.“

Starosta: píšu poslední a ručně

Místní zpravodaj vychází pravidelně od roku 2005 a o příspěvek na titulní stranu se tu stará starosta Josef Trecha. „Úvodní slovo bývá o tom, co se děje nebo stalo. Podstatné věci o dění v obci ve zkratce,“ říká.

S úsměvem podotýká, že se většinou právě na jeho úvodník čeká – zatímco ostatní příspěvky už jsou připravené ve složce na ploše, jeho musejí sekretářky popohánět, aby sedl k papíru. Úvodník psává ručně, víc mu to tak vyhovuje. Teprve poté požádá sekretářku, aby textu dala počítačovou podobu.

Březovské noviny mají ustálenou podobu, rytmus i řád. Místní jsou na pravidelný čtvrtletní přísun informací zvyklí. „Už to zevšednělo, dřív to byla větší euforie, teď už to berou jako samozřejmost,“ hodnotí přístup čtenářů starosta.

Starosta Josef Trecha v depozitáři zdejšího skanzenu.

Kdo je na obrázku? A kdo fotil?

K fotkám ještě jeden postřeh na závěr. Určitě doporučuju je opatřovat popiskami – napsat, kdo na fotce je nebo kde či u jaké příležitosti vznikla. Osvěží to. A pomůže při čtení, snáz se každý zorientuje.

Ideální je taky přidat jméno autora – ale pokud je stejný jako autor textu, nutné to není.

Pokud bych se musela rozhodnout, co je důležitější a užitečnější, pak je to rozhodně popisek.

Vaše Jana

Zpravodaj obce Březová

  • čtvrtletník, který vydává obec pravidelně od roku 2005
  • vychází v nákladu 350 výtisků, obvyklý počet stran 12 – 20
  • do každé rodiny jej zdarma distribuují zaměstnanci obecního úřadu
  • redakční radu tvoří starosta obce plus dvě zaměstnankyně úřadu

Březovou objímají svahy Bílých Karpat. Na hranici se Slovenskem je to odtud na dohled. Konkrétně tři kilometry.

Březová

  • obec na Uherskobrodsku (okres Uherské Hradiště, Zlínský kraj)
  • má aktuálně 1031 obyvatel
  • zastupitelstvo je devítičlenné, starosta je jediným uvolněným členem

Kostel sv. Cyrila a Metoděje. Jeho základní kámen místní položili 19. července 1865.

Mým životem je novinařina. Nejradši píšu o věcech, které mám pod okny – léta dělám vesnické noviny. Jsem autorkou ebooku Vesnické noviny snadno a čtivě . Ráda se podělím o své tvůrčí know how, aby se vaše obecní noviny hladce rodily a dobře četly. Můj příběh najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.