I výstava králíků je skvělé téma, shodují se tvůrci Slezskoostravských novin

Rozlehlý katastr, početný náklad – radnice Slezské Ostravy potřebuje každý měsíc dostat informace k více než jednadvaceti tisícům lidí, kteří v obvodu žijí. Její zpravodaj tak vychází v devítitisícovém nákladu. Přináší, co je u radničních novin obvyklé: novinky ze života městského obvodu, rozhovory s výjimečnými lidmi, výlety do historie i tipy na ty současné.

O vydávání měsíčníku Slezskoostravské noviny se stará tvůrčí tandem tisková mluvčí Jana Pondělíčková a redaktor Jan Král. „Někdy nám dá tipy vedení, někdy přijdeme s náměty my. Konzultujeme je s příslušným místostarostou a žádáme o podklady. Co zpracujeme, posíláme k autorizaci,“ popisují.

Autorizace je důležité téma. Ve velkých redakcích se na ni často dívají skrz prsty, ale u obecních novin ji naopak vnímám jako velkého pomocníka. Autorizujete všechny texty, i ty o lidech mimo radnici?
Jan Král: V drtivé většině případů ano. Tím, že vydáváme měsíčník, je na to dost času. Takže i heřmanickému myslivci pošlu mailem, ať se na text podává, jestli v něm nejsou chybné formulace.

Co fotky? U radničních témat na fotce většinou míváte i politické zástupce obvodu.
Jana Pondělíčková: Buď fotíme na konkrétních akcích, nebo víme, co potřebujeme, vezmeme příslušného místostarostu a vyfotíme ho na místě. Třeba jak se opravuje chodník.
Jan Král: Je na nás, abychom téma udělali co nejatraktivněji. Oprava chodníku se dá popsat různě, jde o to, aby to dobře vypadalo a nebyla to nuda. I radniční noviny by měly být atraktivní.
Jana Pondělíčková: A komplexní – když už se opravuje jeden chodník, zjišťujeme, které další jsou v plánu. Fotky dáváme klidně velké, i přes půl strany, když si to téma zaslouží. Fotí hlavně Honza.

Na foťák, nebo na mobil?
Jan Král: Na foťák. A pořád mě to baví. Sleduju samozřejmě polemiky, kdy foťáky skončí. Zatím jsem přesvědčený, že je foťák lepší, ale přiznávám, že mobil zastane hodně práce. Je to smutné, ale je to tak.

Jak si dělíte práci?
Jana Pondělíčková: Já jdu obvykle za vedením, co mají za náměty. Některé zpracuju já, některé Honza, který k tomu píše i všechen sport a kulturní pozvánky. Na historické věci máme externistu, který dodá jednu dvě strany o historii.
Dlouho měly noviny dvanáct stran, od září 2019 mají dvacet, to je velký skok. Formát je o centimetr nižší A4. Tiskneme v Brně, tiskárnu jsme vysoutěžili.

Jana Pondělíčková a Jan Král tvoří noviny společně.

Honzo, ty jsi prošel řadou regionálních redakcí celostátních médií, zmíním Lidové noviny či týdeník Sedmička. Není pro tebe psaní radniční novin nuda?
Jan Král: Vůbec mi to nepřijde nuda. Je to tvořivá práce a pořád musíš vymýšlet, jak téma zajímavě zpracovat. Děje se tu spousta zajímavých věcí. Třeba svatohubertská mše v Heřmanicích – jediná obnovená po roce 1948 na území Ostravy. Až se divím, že to velká média nezajímá.
Jana Pondělíčková: Noviny nejsou jen o radnici a to je dobře. Dvacet stran už je dost, tak máme prostor na spoustu jiných témat. Teď třeba Honza vymyslel tipy na výlety. Hezky to fotí i píše.

Odborníci občas vytýkají obecním zpravodajům, že jsou hlásnými troubami politiků v čele radnic. Co vy na to?
Jak Král: Je to dehonestující, nespravedlivé, to by se pak všechny noviny daly označit za něčí hlásné trouby. Lidé si zvolili ve svobodných volbách představitele, kteří rozhodují, kdy se bude opravovat chodník nebo jak budou vypadat radniční noviny. Je to výsledek svobodných voleb.

Co kritikové? Ozývají se vám?
Jana Pondělíčková: Jsou lidé, kteří si spočítají, kolikrát je v novinách na fotce starosta a kolikrát místostarostové. A pak se nad tím na zastupitelstvu pozastavují.
Ale nám chodí spíš poděkování. Třeba pečovatelkám nebo že jsme někde opravili lavičku. Negativní ohlasy nemáme.

A přispěvatele zvenčí máte?
Jan Král: Máme skvělé učitelky základních a mateřských škol, které nás zásobují články. Rodiče tak vidí ratolesti v novinách, že byly třeba na výletě. To k obecním novinám patří a je to skvělé. Články posílají taky myslivci, fotbalisti a další spolky.

Máte s novinami informačně propojenou i sociální síť?
Jana Pondělíčková: Na to máme kolegyni, která dělá slezskoostravský facebook, jsme vzájemně propojení. O témata se dělíme, klidně se opakujeme. V novinách je místo na více textu, na facebook se dá dát víc fotek.

O facebook Slezské Ostravy pečuje kolegyně Renáta Komendová.

Natrefili jste v poslední době na nějakou komplikaci?
Jan Král: Koronavirus. Přišel v polovině března, kdy jsme měli uzávěrku. Museli jsme noviny během chvilky předělat. Všechna pozvání na veřejná setkání nebo do galerie musela pryč, nikdo nevěděl, co bude. To byla nová zkušenost.

Kdy máte ze Slezskoostravských novin radost?
Jan Král: Když mluvím s lidmi a oni jsou rádi, že byli v novinách. Třeba s výstavou králíků, protože i ta k životu Slezské Ostravy patří. Přijde pán, který se králíkům věnuje už padesát let, a hrdě ukazuje manželce, že je s nimi v novinách.

Jana Fabianová

Radniční zpravodaj obvodu Slezská Ostrava vychází jedenáctkrát do roka.

Slezskoostravské noviny
měsíčník pro obyvatele obvodu Slezská Ostrava

  • vychází od roku 1993, v současnosti jedenáctkrát do roka v nákladu 9 tisíc kusů
  • noviny jsou zdarma, poštovní doručovatelé je lidem roznášejí přímo do schránek
  • uzávěrka je 10. den předchozího měsíce, tak aby nové číslo bylo s počátkem měsíce u čtenářů
  • obsah společně připravují mluvčí Slezské Ostravy Jana Pondělíčková a redaktor Jan Král, o grafiku se stará místní grafická firma
  • zpravodaj má formát A4, je celobarevný na lesklém papíře, jednotlivá vydání čítají většinou dvacet stran, lze si v něm objednat i reklamu dle platného inzertního ceníku
  • https://slezska.ostrava.cz/cs/o-slezske-ostrave/media-a-zpravodajstvi/slezskoostravske-noviny
Mým životem je novinařina. Nejradši píšu o věcech, které mám pod okny – léta dělám vesnické noviny. Jsem autorkou ebooku Vesnické noviny snadno a čtivě . Ráda se podělím o své tvůrčí know how, aby se vaše obecní noviny hladce rodily a dobře četly. Můj příběh najdete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.